Az olvasottság nem publikus.
  • Könyvespolc
  • Ez már történelem
  • Közélet
  • Klasszikus
  • Vers és Idézet
  • Impresszum
Jack London: A vaspata

Jack London: A vaspata

Nyester Simon cikke, Fehér Jana illusztrációjával

vaspata.png

Jack London szocialistának vallotta magát. Ez a vaspata című könyvében mutatkozik meg legnyilvánvalóbban, Charles Darwin, Karl Marx, Friedrich Nietzsche és Herbert Spencer hatottak rá legjobban, és ez ebben a művében is megmutatkozik.

1907-ben írta ezt az utópikus alkotást. Az évszám is jelzi hogy nem fertőzte meg (mert nem fertőzhette meg) az a kommunista rendszer, ami a sok szocialista és kommunista könyvet, verset, nem mellesleg dalt tett tönkre és alakított élvezhetetlenné.

Amikor még a szocializmust csak elméletben tudták elképzelni az emberek, még csak illúzió volt, és nem olyan pusztító politikai gépezet, amely tönkre tette milliók életét, .. ebben a korban élt és írt Jack London is. 

A főhős: Ernest Everhard  egy jellegzetes munkás ember külsejével rendelkezik, nagytermetű, izmos fickó. Ékesszólásával és mindenkit ámulatba ejtő érvelésével, gyorsan kiemelkedik az egyszerű munkásrétegből és elámít mindenkit észjárásával.

Felesége: Avis Everhard a professzor és egyetemi tanár, egy, az apja által szervezett kisebb papi találkozóra elhívja Ernest Everhardot, mint a munkásvezetés egyik tagját és itt találkozik jövendőbelijével, és maga a történet is innen kezdődik.

A történetben hamar vitába száll a főhős azzal a papsággal akik csak puszta semmitmondó és alaptalan érveket tudnak felsorakoztatni az ő megingathatatlannak gondolt érvei ellen, ennek hatására Morehouse-t, egy befolyásos és gazdag püspököt is sikerül a saját oldalára állítania.

Miközben Ernest a vele folyton kötözködő és a nézeteit támadó Avisnak (jövendőbelijének) és apjának bemutatja a munkásosztály fájdalmait és kihasználtságát amit a kapitalisták okoznak nap mint nap, Avis és az apja nézetei megváltoznak és elkezdenek a munkásosztály oldalán fellépni a nyilvánosság előtt, ennek hatására a felső vezetés hiteltelennek nyilvánítja Avis apjának eddig elért eredményeit és munkásságát. Morehouse püspököt a munkásosztály oldalán való fellépése miatt őrültnek nyilvánítják a közvélemény elött és elzárják.

A műben egy olyan harc bontakozik ki a szocialisták és kapitalisták közt amiért Jack Londont a későbbi időkben látnoknak is mondja pár szocialista író mint például: Anatole France.

A cselekmény mindig fut és nem hagyja az ember szemét és gondolatait pihenni.

Általában egyetlen egy részt emelnek ki az emberek mint a könyv legfontosabb elemét a chicagói avagy a második nagy forradalmat ami habár elbukott, de a kidolgozása és megjelenítése fantasztikus, és tényleg a mű remekének mondható.

Nem a szocialista vagy kommunista eszmerendszer teszi érdekessé a művet, hanem a vélt vagy valós igazságokért való küzdelem bemutatása, ennek a "forradalmi szellemnek" a bemutatása köti le az olvasó figyelmétde el kell ismernem, mint ahogy ez lehetett az, ami sokakat, akik később kiábrándultak, a mozgalomba vonzott.

Írta: Nyester Simon

Szólj hozzá! Kritika Könyv XX század Szocializmus Könyvespolc Tovább
Jack London: A vaspata Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Szólj hozzá!

Ajánlott bejegyzések:

  • A kiskirályok kora A kiskirályok kora
  • Hogyan csináljunk jó krimit? Hogyan csináljunk jó krimit?
  • A város, ahol az álmok születnek A város, ahol az álmok születnek
  • Fesztivál-betegség Fesztivál-betegség
  • Mitől lesz valaki vezető? Mitől lesz valaki vezető?

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturflow.blog.hu/api/trackback/id/tr4715345226

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
Facebook

Ami érdekel, ami foglalkoztat, ami izgat, ami árad, ami jön…

Facebook oldaldoboz

Tovább a Facebook-ra

Keresés

Címkék

Ázsia (1) Beszélgetés (1) Drogok (1) Elektronikus zene (1) Életrajz (1) Extázis (1) Ez már történelem (5) Festészet (1) Fesztivál (1) Film (2) Filozófikus (2) Gyilkosság (1) Higasino Keigo (1) Japán (1) Járvány (1) Karikatúra (1) Klasszikus (2) Könyv (8) Könyvespolc (8) Közélet (6) Kritika (5) Magyar (4) Mámor (1) Média (3) Milorad Krstić (1) Modern (6) Mozi (2) Művelődéstörténet (1) Nemzeit Kulturális Alap (1) Nyomozás (1) Oscar-díj (1) Publicisztika (2) Rajzfilm (1) Szerb (1) Szocializmus (1) Szórakozás (1) Tanítás (1) Tanulás (3) Techno (1) Thriller (1) Tomorrowland (1) Törvény (1) Trend (1) Tudomány (2) Ultra (1) Vers és idézet (4) XX század (2) Címkefelhő
2019-2020 kulturflow.blog.hu | Minden jog fenntartva
süti beállítások módosítása
Dashboard