„A legyek ura” című könyvet olvasva megfogalmazódott bennem a kérdés, hogy miért van az, hogy gyerekek tisztelnek valakiket (itt Ralphot vagy éppen Jacket), míg másokat megszégyenítnek, lenéznek (például Malackát).
Szerintem ez nagyon fontos téma, ami előbb utóbb mindenkit érinteni fog, hiszen egy olyan társadalomban élünk ahol nap, mint nap vagyunk alá vagy fölé rendelve valakinek, hiszen egy társdalom működését és hibáit bemutató műről van szó és nem mellesleg kis pszichológia is van benne, amiről nem árt ha tud valamit az ember.
A demokráciának az az egyik legfontosabb kérdése hogy kit választunk meg vezetőnek, ami nagyon befolyásolja az életünket. Plasztikus példa Észak- és Dél-Korea, amelynek a népe az 50-es évekig hasonló történelemmel és kultúrával rendelkezett, majd gyökeresesen más vezetést és társadalmi rendszert alakítottak ki. Ugyanaz a nép, sokáig ugyanaz a múlt, de mégis Észak-Koreában éheznek, míg Dél-Korea pedig az egyik leggazdagabb ázsiai ország. Ez is megmutatja, hogy mennyire fontos hogy ki/kik vezető, mert ha rossz kezekbe kerül egy ország vagy akár egy baráti társaság vezetősége, akkor annak borzalmas következményei lehetnek. Érdekes megnézni, hogy erősebb kezű, agresszívebb vezetők, akkor kerültek hatalomra, amikor az országban elhúzódó háború, krízishelyzet vagy totális anarchia volt és az emberek várták a rendet, mert alapvetően az átlagember nem alkalmas, arra hogy például egy országot vezessen, sőt, nem is vágynak erre, hanem békét és rendet akarnak és sokszor ezt a rendet szélsőségesebb, hangos és erőszakos karakterű emberek tudják csak biztosítani. Legalábbis látszólag. Ez a történet iskolapéldája annak, hogy egy krízishelyzetben (lakatlan szigetre kerülnek a hatalomtól „érintetlen” gyerekek, méghozzá tapasztalt, a társadalmi rendet ismerő felnőttek nélkül) milyen típusú vezetők emelkednek ki.
Ennek a viselkedésnek, pontosabban kiemelkedésnek több oka is van, így a kinézet, a viselkedés, a jellem, s ebben a cikkben megpróbálok utána járni annak, hogy mitől lehet valaki vezető egyéniség? Mennyit számíthat a kinézet és mennyit a jellem/viselkedés és hogy meg lehet-e tanulni vezetőnek lenni vagy születni kell rá?
Miért Ralph lesz a gyerekek vezetője? Szerintem ennek több oka is van: Ralph fizikai adottságait hosszasan írja le a szerző és ez szerintem nem véletlen. Leírja, hogy magas, szőke hajú, széles vállú még az arckifejezését is, hogy bár szelíd szája és szeme van, nem hazudtolja meg látszólagos harciasságát. Azaz nem hátrál meg a konfliktustól, ami egy nagyon fontos tulajdonság, ha valaki vezetővé kell válni ugyanis aki, mindig kerül a konfliktusokat és mindig másoknak ad igazat az gerinctelennek vagy csak angol szóval „pushover”-nek nézik.
Visszatérve Ralph fizikai adottságaira Ralph a korához képest magas volt. Több tanulmány is bebizonyította, hogy a magas emberek többet keresnek, a közvélekedés szerint nagyobb az IQ-juk és nagyobb megbecsülésnek örvendenek. A magasság presztízst ad, már fiatalkorban is előnyt élvez az, aki magasabb társainál. Ez a későbbiekben sem változik, a vezetők többsége nem az alacsony emberek közül kerül ki" - magyarázza Sik Endre, a Tárki vezető kutatója egy internetes újságban adott interjúban. (Egy ember vezetővé válásában mégsem a magasság a döntő tényező, hanem az ember jelleme, befolyásolási, taktikai és stratégiai képessége és a hatalom akarása. Példa erre Orbán Viktor, aki nem magas férfi.) A magasság a legtöbb emberben a tekintély, a hatalom kifejeződéseként jelenik meg, épp ezért őket szívesebben helyezik más emberek fölé. Ez alapján érthető, hogy amikor Malacka fölé tornyosul, ő miért kezdi, el követni mondjuk, ehhez hozzájátszik Malacka személyisége is, de erről majd később.
A szerző leírja továbbá hogy „széles vállú, igazi bokszoló alkat” ez alapján levehetjük, hogy Ralph erős volt, sőt valószínűleg a legerősebb a szigeten és ennek, hogy ő a legerősebb és legmagasabb akkor volt nagyon nagy szerepe, miután össze hívta a gyűlést és a többiek többnyire első benyomás alapján választottak vezért. A vezető választáskor volt egy másik „jelölt” is, Jack, aki szintén magasabb volt az átlagnál és még annyi előnye is volt, hogy kórusvezető lévén a kórus személyében már volt egy biztos szavazó tábora. Ám mivel Ralph volt, aki összehívta a gyűlést és nála volt az afféle jogarként a hatalmat szimbolizáló kagyló, így végül ő lett a vezér.
Ezt a vereséget Jack nem viselte és a feszültség megmaradt közöttük es a könyvben többször is volt, hogy egymással szópárbajt vívtak. Ennek a viselkedésnek az lett a vége, hogy vége felé Jack a gyerekek „elitjével”, az úgynevezett vadászokkal kiválik a többiektől. Ezzel két pártra szakad a gyerektársadalom. Bár mi olvasóként el tudjuk dönteni, hogy bár Ralph nem feltétlen tudja mindig érvényesíteni az akaratát, viszont azt is látjuk, hogy Jack a teljes őrület határán áll, viszont ezt a gyerekek nem tudják így követik Jacket.
Írta: Kovács Balázs