Manapság egyre több ember veszt részt különböző zenei fesztiválokon. Óriási népszerűségnek örvendenek különösen a nyári könnyűzenei fesztiválok amik az utóbbi két évtizedben átalakultak elektronikusabb fesztiválokká. A kérdés csupán annyi, hogy mi az ilyen fesztiválok titka, hogy miért népszerűbbek és népszerűbbek annak ellenére, hogy köztudott, ami egy fesztiválon történik az a fesztiválon is marad. Kivéve ha valaki nem figyel oda magára mert könnyen lehet, hogy kilenc hónapot számolva a tombolás után, apa vagy anya lesz.
Az első fesztiválokat már az ókorban megrendezték, amelyek főleg vallási ünnepek voltak művészeti és sportjátékokkal, zenével. A bor és mámor már ekkor központi helyet foglalt ezeken az ünnepeken, főleg Dionüszosznak, mint a bor és mámor istenének tiszteletére rendezett ünnepélyeken. Elképzelhetjük, mi zajlott ott.
Ókori görög színház
A későbbi korokból említésre méltó a Three Choir Festival, amit 1729-ben Londonban rendeztek meg, és igen, ez egy komolyzenei fesztivál volt és azóta is újra és újra megrendezik. A leghíresebb fesztivállegenda pedig, ami rengeteg újdonságot hozott magával, az 1969-ben megrendezett híres Woodstock fesztivál.
Ami 3 augusztusi nap, és ki tudja mennyi drogfogyasztás után úgy vonult be a történelembe, mint a modern fesztiválok atyja, ahol az akkori világ legnagyobb sztárjai léptek fel.
Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy ’69 után folyamatosan „nyíltak meg” a fesztiválok mint Glastonbury, Altamont és még lehet sorolni. Ahogy ma a fiatalok elképzelik a fesztivált annak a képe 1999-ben jelent meg. Ez volt az Ultra Music Festival Miamiban. Igaz akkor még csak 10000 ember vett részt rajta ma már egy franchise-zá nőtte ki magát. A téma egyszerű. Egy Dj felmegy a színpadra és lejátszik egy órás szettet a közönségnek. Ilyen egyszerű. Bár akkor még nem volt az, mivel a technika nem volt olyan fejlett mint ma, és talán ez a kulcsa annak, hogy miért voltak akkor olyan „kevesen”. Ma már 2 perc alatt eladják a 185 000 jegyet, ami 3 napra szól.
Hasonló fesztivál a Tomorrowland, ami mondhatni a világ legkeresettebb fesztiválja. Szintén 2 perc míg a jegyek elkelnek, mint az Ultra-ra, csak itt több mint 400000 jegyről van szó. Talán a Tommorrow-nak köszönhetjük azt, hogy a mai fesztiválok többsége már az elektronikus zenére épít. Vajon mi az oka annak, hogy ha valakit aki szeret fesztiválra járni megkérdezel, hogy hova szeretne eljutni akkor egyből rávágja, hogy Tommorrowland. A válasz hosszú és annál bonyolultabb.
Először, a világ legjobban kiépített fesztiválja, ami azért csalogatja a látogatókat, mert minden évben változik a fesztivál. A hely nem (Belgium). Csupán minden évben átszerelik a nagyszínpadot és minden évben kitalálnak egy különleges misztikus mesét a fesztiválnak. Tavaly egy gyermekmesébe illő zöld erdő volt a fesztivál. Idén pedig a tenger, az elveszett Atlantis lesz. Volt már elvarázsolt kastély sárkányokkal és sok hasonló történet. 2005 óta minden évben újítani tudnak.
A kérdés, hogy hány misztikus mesét tudnak még kitalálni a fesztivál köré.
Egy másik fontos dolog, hogy a világ legjobb Dj-jei lépnek fel évről évre. Szintén nem elhanyagolandó, hogy ez a fesztivál is 10000 emberrel kezdődött, és ahogyan fejlődött a technika és fejlődik egyre vonzóbb az elektronikus zene, egyre populárisabb. Másik érdekes dolog, hogy az emberek, főleg fiatalok szeretik kitombolni magukat és hát mi lehet jobb ennél, mint egy 10 órás Dimitri Vegas & Like Mike fellépés a „mainstage”-en. Valahogy a fesztivál köré is a reklámok úgy vannak felépítve, hogy vonzó legyen. Ezért van az, hogy ez már a harmadik év, mikor 2 hétvégén kerül sor az eseményre. Az Ultra elkezdett valamit, a Tommorrow tovább fejlesztette, és gyakorlatilag ezeknek köszönhetjük, hogy a fesztiválok ugyanúgy néznek ki független attól, hogy melyik országban rendezik meg. Sztár Dj-k és nappali szórakozási lehetőségek. Egy másik kérdés felmerülhet. Mikor lesz ennek így vége? Szerintem mindig fognak újítani és a jegyeket mindig el fogják adni. Hiszen egy ilyen neves fesztivál, mint az Ultra, valakinek olyan mint egy Vébé döntő. Extázist ad. Mindig újra kezdődik és soha nem lesz vége. Egy hurokba kerül az ember a szórakozást hajszolja. Mindig többet és többet akar. Olyan ez, mint egy drog.
Tomorrowland nagyszínpada
De ki jár ezzel a legjobban? Elég, ha annyit leírok, hogy ha a Tommorrow-n mindenki a legolcsób napijegyet veszi meg, vagyis ezekből kiosztanak 400000 darabot akkor a fesztivál bevétele nem számolva a drágább 3 napos jegyekkel, valamint a VIP jegyekkel, 180 millió dollár. Persze ki kell fizetni a fellépőket a technikát fejleszteni kell. De ezért számoltam csak a legolcsóbb jegyekkel.
Írta: Kázsmér Bence