A magyar történelem vérrel áztatott lapjain kiemelt szerepet kap Károly Róbert király uralkodása. Az uralkodó, aki hatalmának első 20 évében az ország megszerzéséért harcolt, mivel a magyar nemzet nem tudott egységessé válni. Vajon ez a tulajdonság elveszett a történelemben, vagy vészjóslóan kísér minket a 21.században is? Károly Róbert verítékkel kikövezett útját mutatja be a Non Nobis Domine, és az Anjouk könyvsorozat.
Non Nobis Domine - Bíró Szabolcs
Ha valaki végignéz a magyar történelmen, nagyon ritkán vagy tán soha nem volt egységes Magyarország. Mindig volt valami ürügy, valami indok, ami miatt nem valósulhatott meg ez az egység. Lehetett ez származási, vallási vagy akár szimplán irigységből származó gyűlölet. A modern Magyarországot sújtó gyűlöletek közül azonban kimagasodik az ideológiai gyűlölet. A széles magyar politikai palettán mindenki kedvére választhat az ideológiák közül. Van nálunk a szélsőjobbtól a szélsőbalig minden. A vezetők nem azon dolgoznak, hogy a magyar nép egységes legyen, hanem azon, hogy a saját ideológiájuk győzedelmeskedjen. A híd, melyet Széchenyi, és a reformkor felépített a magyar emberek között már rég leomlott. Sajnos hazánkban nem úgy tekintünk egymásra, mint nemzettestvérekre, hanem mint eszmetestvérekre, vagy ellenségekre. Ez a beszűkült látásmód egészen a Horthy-rendszerig visszavezethető. Azóta Magyarország nem egységes.
Anjouk, Liliom és vér - Bíró Szabolcs
Mi lenne, ha nem az számítana, hogy valaki konzervatív, liberális, vagy kommunista, hanem az hogy elsősorban emberek, másodsorban magyarok vagyunk, és csak harmadsorban vagyunk bal, vagy jobboldaliak.
Egyes országok örökre fennmaradnak, más országok elbuknak. Mi melyiket választjuk?
A Non Nobis Domine, és az Anjouk bemutatja ezt a gyűlöletet. Persze nem csak a gyűlölet tárgyalása szerepel a könyvben, hanem egy nagyon jól felépített történet, ami egy ifjú templomos növendék életét kíséri végig. Ez a mű nagyszerűen bemutatja a középkori élet nehézségeit, segít nekünk megismerni Károly Róbertet. Belehelyez minket egy középkori lovag életébe, az ő szemei keresztül tudjuk látni a világot. A regényben a Római Katolikus egyház egy-néhány titkáról is lerántja a leplet a könyv.
A történet főszereplője Bátor Attila, egy elárvult gyermek, aki nagybátyjához kerül, aki a Templomos Lovagrend tagja. A Lovagrend Attila számára új reményt ad, célja a tökéletes lovaggá való válás lesz. Hosszú évek alatt kiváló lovaggá cseperedik, azonban megismeri azt az érzést, amit egy templomos lovagnak soha nem szabadna, a szerelmet. A történet nagyszerű példa a cölibátus intézményének alkalmatlanságáról. A történet azonban halad tovább. Vajon a szerelem győzedelmeskedik, vagy a templomosi eskü? A regényből kiderül.
Írta: Nagy Imre Jonatán