A város, ahol az álmok születnek - elsőre amikor az ember elolvassa ezt az alcímet magában elismeri, hogy ez egy igen szép, fennkölt mondat, olyan alcímnek való. Amerika a lehetőségek hazája, New York pedig az álmok szülője. Kész, ennyi. Van még kérdés? Van: vajon beteljesülnek - e ezek az álmok
Az első kérdés egy könyvvel kapcsolatban minden esetben, hogy miről szól? Egy ilyen címmel és alcímmel, még százféle könyvet lehetne írni, de egy biztos: mindegyik középpontjában New York állna. Ez a könyv azonban, ahogy az írója is az előszóban leszögezi mindenekelőtt regény. Jó nagy. A maga körülbelül 800 oldalas terjedelmével nagy kihívás elé állítja az olvasót, a hosszú könyvek esetében ugyanis fennáll a kockázat, hogy unalmassá válik egy ponton. Az olvasó azonban nem csalódik. A téma megérdemli a nagy mennyiséget, nem is lenne méltó New Yorkhoz egy szimpla 200 oldal.
Edward Rutherford: New York - New York Times Bestseller könyv
A történet pedig, ha nem is mondanám, hogy pörgős, de mindenképpen fenntartja az olvasó figyelmét. Edward Rutherford sajátos technikája, hogy családok életén keresztül mutatja be a várost és történelmét. Ezt természetesen generációkon átívelve teszi, ami által megismerhetjük, hogy milyen következményekkel jár egy apa döntése a fiára nézve, hogyan szállnak bizonyos tárgyak apáról fiúra, és hogyan változik meg a város és az abban lakók élete egyik századról a másikra. Ez pedig rendkívül tanulságos számunkra, főleg, hogy az író nem megy el hatalmas kalandűző történetek irányába, hanem végig a földön marad, és amit elmesél, az az élet.
A könyvnek ez a fajta "hétköznapossága" nagyon is az előnyére válik, az olvasó számtalan helyzetben magára ismerhet a könyv szereplőiben, azonosulni tud azok problémáival és nehéz döntést megkívánó helyzeteikkel.
A történet 1664-ben kezdődik az akkor még New Amsterdamnak nevezett, holland kézen lévő városban, és egészen 2001-ig, az Ikertornyok leomlásáig kíséri végig bizonyos családok életét. Azok pedig teljesen változatosak: a kezdettől a városban élő holland családtól kezdve, a jobb életért ideutazó angol családon át, egészen az olasz, német és zsidó családokig megismerhetjük őket, és lehetünk annak tanúi, hogy a bizonyos kisebbségben lévő népeknek milyen nehézségekkel kell megküzdeniük, és hogyan ragaszkodnak idővel rendkívül mély ragaszkodással New Yorkhoz.
Az Amerika számára legnagyobb történelmi események közül (számomra meglepő módon) nem egyet kihagy, csak említés szintjén olvashatjuk, vagy csak azok kihatását láthatjuk szereplőink életére. Ilyen például a polgárháború vagy a ll. világháború.
A függetlenségi háborúról azonban, vagy az 1929-es tőzsdekrachról részletesen beszámol, több szempontból is láthatjuk ezeket az eseményeket, persze szigorúan csak New Yorkra korlátozódva.
A XX. századi New York látképe
Az időbeli kisebb-nagyobb ugrások általánosak a könyvben, egy bizonyos ideig becsatlakozunk egy személy vagy személyek történetébe, majd ugrunk, és egy későbbi történetet olvasunk, ezáltal látva az előző következményét. Vagy pedig egy másik személy történetébe kapcsolódunk bele, ezek pedig persze nem egyszer összekapcsolódnak. Ezzel a remek húzásával tudja az író fenntartani az olvasó érdeklődését, és kerüli el az unalom mély örvényét.
Összességében tehát a könyv érdekfeszítő és tanulságos, az élet ugyanis nem unalmas, márpedig ez a könyv kis túlzással az életről szól. New Yorkban. Mindenkinek, aki szeretne New Yorkról, az amerikai polgárokról többet megtudni, vagy csak egy (de akár több) tanulságos történetet olvasni, szívből ajánlom ezt a regényt, meglehet sokáig tart elolvasni, de megéri.
A regény végén pedig megkapjuk arra is a választ, hogy mi az az álom, amit a városban keresnek:
Képzeld el a szabadságot. Ezt üzeni a város, amit annyira szeret. Igazán nem is kell több. Megálmodni és valóra váltani. Ám legelőször is, megálmodni. Az amerikai álom. A szabadság. Mindörökre.
Ahhoz pedig, hogy megtudjuk, sikerül-e valóra váltani ezt az álmot, és ha igen, hogyan, el kell olvasni a könyvet. Aki ezt megteszi, az megtudja, hogy New York a város, ahol az álmok születnek, és bizonyos esetekben meg is valósulnak.
Írta: Sztupa Máté