,,Semminek sincs értelme.
Ezt régóta tudom.
Ezért semmit sem érdemes csinálni.
Erre most jöttem rá.” – így kezdődik a mű.
Elgondolkoztatok már azon, hogy mi adja a hétköznapi élet értelmét? Vagy, hogy mit jelet az, hogy: érték? Vagy talán csak, azon, hogy mi az élet értelme? Janne Taller – az író pont ezeket a kérdéseket feszegeti. A novella főhősei a 8/A- osztály tagjai. Pierre Anthon a mű ,,fő gonosza” aki szerint az életnek nincs semmi értelme, és diák társai ezt a kijelentést nem hajlandók elfogadni.
Pierre Anthon az iskolába járás helyett felmászik a kertjükben levő szilva fára aminek az egyik vastag ága a járda felé lóg ki, és ezen az ágon gyakorolja Anthon a semmittevést, közben az iskolából jövő és éppen hazafele igyekvő gyerekek után ordibál és azt hangoztatja, hogy azért élnek, hogy gyerekeik legyenek, aztán meghaljanak és később a gyerekeik is meghaljanak.
Először elhatározzák, hogy megpróbálják, kövekkel ledobálni a fáról, de ez nem sikerül ezért létrehozzák a Fontos dolgok halmát-amit annak bizonyítékául, hogy az életnek van értelme és igen is vannak az életben fontos dolgok.
Azokat a dolgokat rakják be a halomba, amik egykor fontos volt számukra, de hamar rájönnek, hogy ennek így nem sok értelme van
– és itt kezdődik a mű igazi tartalma, ami elgondolkoztatja az olvasót, hogy mi az a határ ameddig el szabad menni, annak érdekében, hogy az életnek értelmet találjunk?
Az elmesélő Jane a Fontos dolgok halmának az áldozata, mert azt mondták, hogy be kell raknia a kedvenc zöld topánkáját, mert az egyik irigy lány mérges volt Jane-re, hogy nem ő vehette meg a boltban akciósan. Itt kialakul az a rendszer, hogy a lesújtott választja ki a következő áldozatot, akinek ő mondja meg, hogy mit rakjon be a Fontos dolgok halmába.
Ezt a fajta megszégyenítésből bosszúállás ,,játékot” játszanak a gyerekek, ez odáig fajul, hogy egy gyereknek be kell adnia a kedvenc biciklijét, egy lánynak az ártatlanságát, egy jó gitárosnak pedig a mutatóujját. A történtekből lesz rendőrségi ügy, őrült pillanatok, és eközben nem is veszi észre az olvasó, hogy beszippantotta a könyv.
A végére elgondolkoztam, hogy az élet értelme tényleg megér ennyit? A tudás ennyit megér?
A mű alapvetően az értékek és az értéktelenség viszonyáról szól. A könyvet a dánoknál először betiltották, napjainkban már kötelező olvasmány az iskolákban.
Írta: Nyester Simon